T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Uzunmehmet Gögüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Uzunmehmet Gögüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Uyku Laboratuvarı

Güncelleme Tarihi: 05/12/2018

         Uyku Laboratuvarımız, uykuda solunum bozuklukları ile ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla kurulmuştur. Uyku Laboratuvarımız 4 özel odadan oluşmaktadır. Odalarımız içerisinde tuvalet-banyo ve gardrop bulunmaktadır. Uyku Laboratuvarımıza hastalarımız 20.00-21.00 saatleri arasında alınmakta olup uyku teknisyenleri tarafından elektrotlar yerleştirilerek 6 saat boyunca kayıt yapılmaktadır. 

        Uyku laboratuvarı ani ölüm riskine yol açabilen uyku apnesinin sık görüldüğü kronik obstrükrif akciğer hastalığı (KOAH) ve diğer hastaların tedaviye yönlendirilmesini amaçlamaktadır. Temel belirtisi horlama, ani kalp durması, felç, hipertansiyon, diyabet, cinsel dürtülerde azalmaya kadar çok sayıda rahatsızlığa yol açtığı bilinen uyku apnesi sendromunun tedavisine yönelik hizmet verilmektedir. 


Değerli hastamız,

*Tetkikiniz her türlü konforu sağlanmış, tek kişilik odada yapılacaktır. Bir gece otel odasında uyuyacak gibi düşünebilirsiniz. Tetkik sırasında kablolar bağlanacaktır ancak bunlar canınızı yakmayacaktır.

Uyku Bozuklukları Merkezimize gelmeden önce aşağıdaki kurallara lütfen uyunuz.

*Tetkikin yapılacağı gün uykunuzu kaçırabilecek şekilde çok fazla çay, kahve, kolalı içecekler tüketmeyiniz, gün içinde kesinlikle uyumayınız.

*Tetkikin yapılacağı gün aşırı yorucu işlerden kaçınınız.

*Uyku Bozuklukları merkezimize gelirken randevu gecesi yanınızda pijama, terlik, havlu getiriniz. Randevu gecesi en geç saat 21:00 'de tok olarak, hastanede hazır olunuz.

*Mutlaka randevu günü banyo yapınız, saçınızın temiz, ojenin çıkmış, sakal tıraşı olmuş olmanız gerekmektedir. Bunlar kayıtların netliği açısından çok önemlidir.

*Bazı ilaçlar tetkiki etkileyebileceği için doktorunuza danışınız.

*Randevuya gelemeyecekseniz, mutlaka bir gün önceden 0372 251 30 13 numaralı telefonu arayıp bilgi veriniz.

*Sabah uyandıktan ve bağlantılarınız çözüldükten sonra merkezimizden ayrılabilirsiniz. Sonuçlarınızı iki hafta sonra merkezimizden alabilirsiniz.

UYARI : BELİRTİLEN SAATTE HASTANEMİZE GELMEYEN HASTALARIN RANDEVULARI İPTAL EDİLECEKTİR.

NOT: SONUÇLAR EN ERKEN 1 AY İÇERİSİNDE ÇIKMAKTADIR. SONUÇLAR ÇIKTIĞINDA TELEFONLA BİLGİLENDİRİLECEKSİNİZ.